The schedule for Canadians in action on Day 5 of the Rio 2016 Olympic Games is listed below.

All times are in Rio local time (BRT), which is one hour ahead of Eastern Time, and subject to change. This is a preliminary schedule and will be updated as often as needed based on new developments.

Archery

12:15 – Women – Individual – Georcy Thiffeault-Picard (CAN) v Tan Ya-tIng (TPE)

16:31 – Men – Individual – Crispin Duenas (CAN) v Marco Galiazzo (ITA)

WEB: cbcsports.ca

Basketball

17:45 – Women – SEN vs CAN – Preliminary – Team Canada

TV: TSN / CBC

WEB: cbcsports.ca

Beach Volleyball

00:00 – Men – AUT vs CAN – Pool Round – Josh BinstockSam Schachter

TV: CBC / Sportsnet ONE

WEB: cbcsports.ca

Equestrian

10:00 – Mixed – Individual Dressage – Grand Prix Day 1 – Megan Lane, Belinda Trussell

WEB: cbcsports.ca

Fencing

9:10 – Women – Individual Foil – Eleanor Harvey

13:15 – Men – Individual Sabre – Joseph Polossifakis

WEB: cbcsports.ca

Judo

11:08 – Women – 70kg – Kelita Zupancic

WEB: cbcsports.ca

Road Cycling

8:30 – Women – Individual Time Trial – Final – Karol-Ann Canuel, Tara Whitten

10:00 – Men – Individual Time Trial – Final – Hugo Houle

WEB: cbcsports.ca

Rowing

9:00 – Women – Lightweight Double Sculls – Semifinals – Lindsay Jennerich, Patricia Obee – Postponed

9:40 – Men – Four – Semifinals – Conlin McCabe, Will Crothers, Tim Schrijver, Kai Langerfeld – Postponed

9:50 – Women – Eight – Repechage – Team Canada – Postponed

10:10 – Men – Quad Sculls – Final B – Julien Bahain, Will Dean, Rob Gibson, Pascal Lussier – Postponed

12:30 – Women – Pair – Final C – Jennifer Martins, Nicole Hare – Postponed

TV: CBC

WEB: cbcsports.ca

Sailing

13:05 – Men – 470 – Race 1/Race 2 – Graeme Saunders, Jacob Saunders

13:05 – Mixed – Nacra 17 – Race 1/Race 2/Race 3 – Nikola Girke, Luke Ramsay

13:05 – Men – Laser – Race 5/Race 6 – Lee Parkhill 

13:05 – Men – Finn – Race 3/Race 4 – Tom Ramshaw

13:05 – Women – Laser Radial – Race 5/Race 6 – Brenda Bowskill

Swimming

13:14 – Women – 100m Freestyle – Heats – Penny Oleksiak, Chantal Van Landeghem

13:57 – Women – 200m Breaststroke – Heats – Martha McCabe, Kierra Smith

14:31 – Women – 4x200m Freestyle – Heats

23:03 – Men – 100m Freestyle – Final – Santo Condorelli

TV: CBC

WEB: cbcsports.ca

Tennis

15:30 – Men – Doubles – Semifinal – Daniel Nestor, Vasek Pospisil

Weightlifting

15:30 – Women – 69kg – Marie-Eve Beauchemin-Nadeau