The schedule for Canadians in action on Day 6 of the Rio 2016 Olympic Games is listed below.

All times are in Rio local time (BRT), which is one hour ahead of Eastern Time, and subject to change. This is a preliminary schedule and will be updated as often as needed based on new developments.

Badminton

19:30 – Men – Singles – CAN vs HKG – Group Stage – Martin Giuffre

Beach Volleyball

11:00 – Men – CAN vs CUB – Pool Round – Chaim Schalk, Ben Saxton (TSN)

15:30 – Women – CAN vs EGY – Preliminary Round – Jamie Broder, Kristina Valjas

22:00 – Women – CAN vs GER – Pool Round – Heather Bansley, Sarah Pavan (Sportsnet)

23:00 – Men – CAN vs POL – Lucky Loser – Chaim Schalk, Ben Saxton

Boxing

11:45 – Men – 64kg Light Welterweight – Round of 32 – Arthur Biyarslanov

Cycling – Track

16:19 – Women – Team Pursuit – Qualification – Allison Beveridge, Jasmin Glaesser, Kirsti Lay, Georgia Simmerling

WEB:cbcsports.ca

Equestrian

10:00 – Open – Individual Dressage – Grand Prix – Megan LaneBelinda Trussell

WEB:cbcsports.ca

Golf

7:20 – Men – Individual Stroke Play – First Round – Graham DeLaet

7:20 – Men – Individual Stroke Play – First Round – David Hearn

TV: TSN2

Gymnastics – Artistic

16:00 – Women – Individual All-Around – Final – Ellie Black, Isabela Onyshko

TV: CBC

Hockey

11:00 – Men – CAN vs IRL – Pool Round

Judo

10:00 – Men – 100kg – Kyle Reyes

WEB:cbcsports.ca

Rowing

9:00 – Women – Lightweight Double Sculls – Semifinals A/B – Lindsay Jennerich, Patricia Obee

9:40 – Men – Four – Semifinal A/B – Conlin McCabe, Will Crothers, Kai Langerfeld, Tim Schrijver

9:50 – Women – Eight – Repechage

12:30 – Men – Quadruple Sculls – B Final – Julien Bahain, Rob Gibson, Pascal Lussier, Will Dean

14:00 – Women – Pair – Final C – Jennifer Martins, Nicole Hare

TV: CBC

Sailing

13:05 – Men – 470 – Race 3, Race 4 – Graeme Saunders, Jacob Saunders

13:05 – Mixed – Nacra 17 – Race 4, Race 5, Race 6 – Nicola Girke, Luke Ramsay

13:05 – Men – Finn – Race 5, Race 6 – Tom Ramshaw

Swimming

13:14 – Men – 50m Freestyle – Heats – Yuri Kisil

13:20 – Men – 50m Freestyle – Heats – Santo Condorelli

13:50 – Women – 800m Freestyle – Heats – Brittany MacLean

14:19 – Men – 100m Butterfly – Heats – Santo Condorelli

14:41 – Women – 200m Backstroke – Heats – Hilary Caldwell, Dominique Bouchard

14:46 – Women – 200m Backstroke – Heats – Hilary Caldwell

22:03 – Men – 50m Freestyle – Semifinals – Santo Condorelli

22:17 – Women – 200m Breaststroke – Final – Kierra Smith

23:18 – Women – 100m Freestyle – Final – Penny Oleksiak

TV: CBC

Tennis

15:15 – Men – Doubles – Semifinal – Daniel Nestor, Vasek Pospisil

Volleyball

17:05 – Men – CAN v FRA – Preliminary Round

TV: TSN