SECTIONS

Get your Olympic I.D. for early access to exclusive content, promotions, contests and email updates from your Canadian Olympic Team.

Link other accounts

Logout
FR

Canadian Olympic Team Official Website

Heroes Tour 2014

Last updated: June 4, 2014 – 9:00 am EST
Subject to change
TIME NAME ADDRESS ATHLETES/GUESTS

OTTAWA / GATINEAU – June 4

9:00 am -10:00 am EST École secondaire de l’Île 255 St-Rédempteur, Gatineau Olivier Jean,
Sébastien Fortier, Dominic Laroque
9:00 am -10:00 am EST Au Coeur-des-Collines / des Lacs 3 rue Principale est, La Pêche Caroline Calvé, Philippe Marquis
9:00 am -10:00 am EST École du Dôme 40 rue du Dôme, Gatineau Ivanie Blondin, Vincent de Haître
9:00 am -10:00 am EST Jeanne-Sauvé 1917, chemin Gardenway Jean-Philippe Le Guellec, Robin Femy
9:00 am -10:00 am EST St. Gabriel 400 Keyrock Drive Alex Gough, Jesse Lumsden, Zina Kocher
9:00 am -10:00 am EST Glebe Collegiate Institute 212 Glebe Ave Cody Sorensen, Alexandra Duckworth, John Fennell
9:00 am -10:00 am EST Henry Munro Middle School 2105 Kender Ave Alexandra Paul, Mitchell Islam
9:00 am -10:00 am EST Elgin Street Public School. 310 Elgin St Anastasia Bucsis, elli Terweil , Kali Christ
9:00 am -10:00 am EST St. Luke (Ottawa) 2485 Dwight Crescent Kaitlyn Weaver, Andrew Poje, Justin Snith
9:00 am -10:00 am EST Séraphin-marion 2147, avenue Loyola Louis Fortin, François Hamelin
9:00 am -10:00 am EST Holy Redeemer 75 McCurdy Drive, Kanata Arianne Jones, Emily Nishikawa, Lucas Makowsky
9:00 am -10:00 am EST École élé. publique Gabrielle-Roy 3395, avenue Daoust Marc-Antoine Gagnon, Ariane Lavigne
9:15 am – 10:15 am EST Mutchmor PS Corpus Christi (798 Lyon Street South) Benjamin Coakwell, Alexandra Starker, Keltie Hansen
9:15 am – 10:15 am EST Sir Winston Churchill 49 Mulvagh Avenue Brad Spence, Erin Latimer, Kevin Hill
9:15 am – 10:15 am EST St. Gregory 148 Meadowlands Drive West Brady Leman, Gilmore Junio, Kim McRae
9:15 am – 10:15 am EST Our Lady of Victory Catholic School 1175 Soderlind Street Heidi Widmer,
Nathan Smith,
Chris Williamson
9:15 am – 10:15 am EST St. Martin de Porres 20 McKitrick Drive Chris Robanske, James McNaughton, Maëlle Ricker
9:15 am – 10:15 am EST St. Monica Catholic School 2000 Merivale Road Gilmore Junio, Mitch Malyk, Chris Spring
9:15 am – 10:15 am EST St. John the Apostle School 30 Costello Avenue Danielle Wotherspoon-Gregg, Jesse Cockney, Marsha Hudey
9:15 am – 10:15 am EST Thomas D’Arcy McGee Catholic School 635 LaVerendrye Drive Adam Dixon, Jamie Gregg, Megan Imrie
9:15 am – 10:15 am EST Our Lady of Mount Carmel 675 Gardenvale Rd. Derek Livingston, John Fairbairn, Mercedes Nicoll
9:15 am – 10:15 am EST Maurice-Lapointe 17 prom Bridgestone Maxime Dufour-Lapointe, Audrey Robichaud
9:45 am – 11:40am EST Manoir Ronald McDonald House Ottawa 407 Smyth Road, Ottawa John Leslie,
Kurt Oatway,
Mac Marcoux,
Margarita Gorbounova,
Robbi Weldon,
Trevor Morrice,
Gabrielle Daleman,
Justin Kripps,
Rosalind Groenewoud,
Brady Leman,
Joshua Dueck,
Paige Lawrence,
Tyler Mosher,
Michelle Salt,
Colette Bourgonje,Marcel Aubut, President, Canadian Olympic Committee
10:00 am- 11:00 am EST St. George 130 Keyworth Ave. Devon Kershaw,
Jenny Ciochetti,
Sam Edney
10:00 am- 11:00 am EST École du Vieux-Verger 550 Wilfrid Lavigne, Gatineau Caroline Ouellette, Mikaël Kingsbury
10:00 am- 11:00 am EST Grande-Rivière 100 rue broad, Gatineau Charles Hamelin, Lauriane Rougeau
10:00 am- 11:00 am EST Charlotte-Lemieux 2093 promenade Bel-Air, Ottawa Marc-Édouard Vlasic, Dominique Maltais
10:00 am- 11:00 am EST École Élémentaire Publique Le Trillium 307 rue Montgomery, Ottawa Chloé Dufour-Lapointe, Mélodie Daoust
10:00 am- 11:00 am EST L’Odysée 1770 promenade Grey Nuns, Ottawa Geneviève Lacasse, Marianne St-Gelais
10:00 am- 11:00 am EST ESP Omer-Deslauriers 159 Chesterton Justine Dufour-Lapointe, Jennifer Wakefield
10:00 am- 11:00 am EST St. Rita 1 Inverness Ave. Caleb Flaxey, Eric Radford, Catherine Ward
10:00 am- 11:00 am EST St. Pius X 1481 Fisher Avenue Dara Howell, Haley Irwin, Patrick Chan
10:00 am- 11:00 am EST Notre Dame High School 710 Broadview Ave Marielle Thompson, Laura Fortino, Mike Riddle
10:00 am- 11:00 am EST Carleton Heights PS 60 Tiverton Drive Denny Morrison, Jocelyne Larocque, Kaetlyn Osmond, Mark Arendz, The Honourable Bal Gosal, Minister of Sport 
10:00 am- 11:00 am EST St. Mary 5536 Bank Street, Gloucester Dylan Moscovitch, Kelsey Serwa, Natalie Spooner

EDMONTON / SURROUNDING AREA – June 5

10:00 am – 11:00 am MDT Louis St. Laurent 11230 43 Avenue, Edmonton Margarita Gorbounova, Robbi Weldon
10:00 am – 11:00 am MDT St. Gerard Catholic Elementary School 12415-85 Street, Edmonton Ben Coakwell
10:00 am – 11:00 am MDT Ecole J.H. Picard 7055 – 99 Street, Edmonton Eric Neilson, Vincent de Haître
10:00 am – 11:00 am MDT Sister Annata Brockman Elementary Junior High 355 Hemingway Road, Edmonton Jenny Ciochetti, Neville Wright
10:00 am – 11:00 am MDT Maurice-Lavallée 8828 95 Street, Edmonton Dominic Larocque
10:00 am – 11:00 am MDT À la Découverte 13410 119 Street, Edmonton Lauriane Rougeau
10:00 am – 11:00 am MDT Ste-Jeanne-d’Arc 8505 68A Street, Edmonton Ariane Lavigne, Jennifer Wakefield
10:00 am – 11:00 am MDT École Joseph-Moreau 9750 74 Avenue, Edmonton Mélodie Daoust
10:00 am – 11:00 am MDT Frere Antoine 2850 Millwoods Rd., Edmonton François Hamelin, Keltie Hansen
10:15 am-11:15 am MDT Fort Saskatchewan Elementary 9802-101 Street, Fort Saskatchewan Andrew Poje, Kaitlyn Weaver
10:15 am-11:15 am MDT John Paul II Catholic High School 9975 – 93 Avenue, Fort Saskatchewan  Kevin Hill
10:15 am-11:15 am MDT Wes Hosford Elementary 207 Granada Boulevard, Sherwood Park Marielle Thompson
10:15 am-11:15 am MDT Spruce Grove Composite High School 1000 Calahoo Road, Spruce Grove Elli Terweil, Timothy Randall
10:15 am-11:15 am MDT Stony Plain Central 5108 55 ave, Stony Plain Brittany Hudak, Kevin Hill
10:15 am-11:15 am MDT École Père Kenneth Kearns Catholic School 8 Sandpiper Drive, Sherwood Park Kelsey Serwa
10:15 am-11:15 am MDT Christ the King School 3511 Rollyview Road, Leduc Dasha Gaiazova, Michael Gilday
10:15 am-11:15 am MDT Notre Dame School 66 South Park Drive, Leduc Caleb Flaxey
10:15 am-11:15 am MDT Muriel Martin 110 Deer Ridge Drive, St Albert Charline Labonté
10:15 am-11:15 am MDT Keenooshayo Elementary School 40 Woodlands Road, St Albert Alexandra Paul, Mitchell Islam
10:15 am-11:15 am MDT Sir George Simpson 50 Grosvenor Boulevard, St Albert Brad Bowden, Kim Joines
10:15 am-11:15 am MDT Leo Nickerson Elementary 10 Sycamore Ave., St. Albert Kirk Schornstein, Yuki Tsubota
11:30 am -12:30 pm MDT F.R. Haythorne Junior High 300 Colwill Boulevard, Sherwood Park Marielle Thompson
11:30 am -12:30 pm MDT Our Lady of the Angels Catholic Middle School 9622 Sherridon Drive, Fort Saskatchewan  Kevin Hill
11:30 am -12:30 pm MDT James Mowat Elementary 9625-82 St, Fort Saskatchewan Andrew Poje, Kaitlyn Weaver
11:30 am -12:30 pm MDT Holy Spirit Catholic School 151 Crimson Drive, Sherwood Park Kelsey Serwa
11:30 am -12:30 pm MDT École Broxton Park School 505 McLeod Ave., Spruce Grove Elli Terweil, Timothy Randall
11:30 am -12:30 pm MDT Meridian Heights 4119 43 street, Stony Plain Brittany Hudak
11:30 am -12:30 pm MDT St. Benedict School 75 Alton Drive, Leduc Dasha Gaiazova, Michael Gilday
11:30 am -12:30 pm MDT École Coloniale Estates School 37 Coloniale Way, Beaumont Caleb Flaxey
11:30 am -12:30 pm MDT Robert Rundle 50A Grosvenor Boulevard, St Albert Alexandra Paul, Mitchell Islam
11:30 am -12:30 pm MDT Sir Alexander Mackenzie Elementary School 61 Sir Winston Churchill Avenue, St Albert Brad Bowden, Kim Joines
11:30 am -12:30 pm MDT Elmer S. Gish 75 Akins Drive, St Albert Kirk Schornstein, Yuki Tsubota
11:30am-12:30pm MDT École La Mission 46 Heritage Drive, St Albert Charline Labonté
11:00 am Stollery Children’s Hospital 8440 112 Street NW, Edmonton
Media Entrance: Walter Mackenzie Centre (Main Entrance) on east side of building, 8440 112 St. Media will be escorted to event
Dominic Laroque, François Hamelin, Jenny Ciochetti, Keltie Hansen, Margarita Gorbounova, Melodie Daoust, Neville Wright
11:30 am – 1:00 pm MDT Ronald McDonald House Northern Alberta 7726-107 Street, Edmonton Ariane Lavigne, Benjamin Coakwell, Eric Neilson, Jennifer Wakefield, Lauriane Rougeau, Robbi Weldon

RED DEER – June 5

1:00 pm -2:00 pm MDT Holy Family School 69 Douglas Ave, Red Deer Justin Snith,
Tristan Walker,
Tara Veer, Mayor of Red Deer
1:00 pm -2:00 pm MDT St. Patrick’s Community School #300-56 Holt St. , Red Deer Adam Dixon
1:00 pm -2:00 pm MDT GH Dawe School #100 56 Holt Street, Red Deer Erin Latimer
1:00 pm -2:00 pm MDT Central Middle School 5121 48 Ave, Red Deer Kali Christ
1:00 pm -2:00 pm MDT Maryview School 3829 – 39th St, Red Deer James McNaughton
1:00 pm -2:00 pm MDT Westpark Middle School 3310 55 Avenue, Red Deer John Fennell
1:00 pm -2:00 pm MDT Eastview Middle School 3929 40 AVE, Red Deer Zina Kocher
1:00 pm -2:00 pm MDT Grandview Elementary School 4145 – 46 Street, Red Deer Justin Kripps
1:00 pm -2:00 pm MDT G. W. Smith Elementary School 17 Springfield Avenue, Red Deer   Alexandra Starker
1:00 pm -2:00 pm MDT Glendale Middle School 6375-77 st, Red Deer Catherine Ward
1:00 pm -2:00 pm MDT Joseph Welsh Elementary 4401 37 Avenue, Red Deer Rob Fagan
1:00 pm -2:00 pm MDT Penhold School 1500 Fleming Ave, Penhold Trevor Morrice
1:00 pm -2:00 pm MDT École Mother Teresa School 79 Old Boomer Road, Sylvan Lake Sarah Reid
1:00 pm -2:00 pm MDT Ecole Fox Run School 2 Falcon Ridge Drive, Sylvan Lake Megan Imrie
1:00 pm -2:00 pm MDT Iron Ridge Junior Campus 5200 Leung Rd, Blackfalds Lenny Valjas
1:00 pm -2:00 pm MDT St. Martin de Porres School 3911-57A Avenue, Red Deer Alexandra Duckworth

CALGARY & SURROUNDING AREA – June 5

10:00 am – 11:00 am MDT Jennie Elliott 3031 Lindsay Drive SW Gilmore Junio, Denny Morrison
10:00 am – 11:00 am MDT Notre-Dame des Vallées 245 Rivervieew Drive, Cochrane Justine Dufour-Lapointe, Chloé Dufour-Lapointe, Maxime Dufour-Lapointe
10:00 am – 11:00 am MDT Sainte-Marguerite-Bourgeoys 4700 Richard Road S.W. Marianne St-Gelais, Sébastien Fortier
10:00 am – 11:00 am MDT St Thomas Aquinas 4540 26 Avenue SW Derek Livingston
10:00 am – 11:00 am MDT Monsignor Neville Anderson 327 Sandarac Drive NW Dylan Moscovitch, Dominique Maltais
10:00 am – 11:00 am MDT Holy Cross Elementary and Junior High 3719 26 Ave S.E. Brad Jacobs, Kaitlyn Lawes
10:00 am – 11:00 am MDT St. Joan of Arc School 7970 Wentworth Drive SW Brianne Tutt, Manuel Osborne-Paradis
10:00 am – 11:00 am MDT St. Martin de Porres 410 Yankee Valley Blvd SW, Airdrie Anastasia Bucsis, Haley Irwin
10:00 am – 11:00 am MDT Mother Mary Greene 115 edenwold Dr. NW Meghan Agosta-Marciano, Laura Fortino
10:00 am – 11:00 am MDT La Mosaïque 199, Boulevard Martindale North East Olivier Jean, Mikaël Kingsbury
11:30 am – 12:45 pm MDT Ronald McDonald House Southern Alberta 111 West Campus Drive NW, Calgary Brady Leman, Colette Bourgonje, Dennis Thiessen, Erik Carleton, Ina Forrest, Jake Holden, Karl Ludwig, Kevin Reynolds, Kim Lamarre, Kurt Oatway, Mac Marcoux, Marie-Philip Poulin, Mark Ideson, Michelle Salt, Rebecca Johnston, Robin Femy, Sonja Gaudet, Tyler Mosher
11:30 am-12:30 pm MDT St. Augustine School 7112 7th St SW Jean-Philippe Le Guellec, Dara Howell
11:30 am-12:30 pm MDT St. Gerard 1204 96 Avenue SW Valérie Maltais, Audrey Robichaud
11:30 am-12:30 pm MDT St Thomas More 6110 Temple Drive NE Eric Harnden, Jocelyne Larocque
11:30 am-12:30 pm MDT John Paul II 119 Castleridge Dr. NE Chris Klebl, Taylor Henrich
11:30 am-12:30 pm MDT Ascension of Our Lord 509 Harvest Hills Drive NE Dylan Moscovitch, Dominique Maltais
11:30 am-12:30 pm MDT Blessed Cardinal Newman School 16201 McKenzie Lake Blvd. SE Natalie Spooner, Josh Dueck
11:30 am-12:30 pm MDT Escuela St. Benedict School 10340-19 St. SW Paige Lawrence, Rudi Swiegers
11:30 am-12:30 pm MDT St. Boniface 927 Lake Sylvan Dr. SE Gilmore Junio, Denny Morrison
11:30 am-12:30 pm MDT St. Patrick 6006 Rundlehorn Drive NE Caleb Brousseau, Mercedes Nicoll
11:30 am-12:30 pm MDT St. Pius X School 2312 18st NW Arianne Jones, Jesse Cockney
11:30 am-12:30 pm MDT St. Dominic Fine Arts School 4820 Dalhart Road NW Mark Arendz, Marsha Hudey
1:30 pm – 3:00 pm MDT Alberta Children’s Hospital 2888 Shaganappi Trail NW (Media to arrive at main entrance and be escorted to the event.) Brady Leman, Colette Bourgonje, Dennis Thiessen, Erik Carleton, Ina Forrest, Jake Holden, Karl Ludwig, Kevin Reynolds, Kim Lamarre, Kurt Oatway, Mac Marcoux, Marie-Philip Poulin, Mark Ideson, Michelle Salt, Rebecca Johnston, Robin Femy, Sonja Gaudet, Tyler Mosher
1:00 pm -2:00 pm MDT William Reid 1216-36 Ave. S.W. Jean-Philippe Le Guellec, Dara Howell
1:00 pm -2:00 pm MDT Christ the King 333 Cranston Way SE Paige Lawrence, Rudi Swiegers
1:00 pm -2:00 pm MDT Msgr JJ O’Brien 99 Bridlewood Rd SW Gilmore Junio, Denny Morrison
1:00 pm -2:00 pm MDT St. Philip Fine Arts School 13825 Parkside Drive SE Alex Gough, Brittany Schussler
1:00 pm -2:00 pm MDT St. Anthony 4811 6th Street S.W. Brad Jacobs, Kaitlyn Lawes
1:00 pm -2:00 pm MDT St. Damien 3619 28th St. SE Brad Spence, Chris Robanske
1:00 pm -2:00 pm MDT St Peter 720 – 58th St SE Ryan Harnden, Brittany Phelan
1:00 pm -2:00 pm MDT Fr. Scollen School 6839 Temple Dr. NE Arianne Jones, Jesse Cockney
1:00 pm -2:00 pm MDT Corpus Christi 5607 Thornton Road NW Matthew Rowley
1:00 pm -2:00 pm MDT Saint Maria Goretti 375 Hawkstone Drive NW Mark Arendz, Marsha Hudey
1:00 pm -2:00 pm MDT St. Elizabeth Seton 10845 Hidden Valley Drive N.W. Meghan Agosta-Marciano, Laura Fortino
1:00 pm -2:00 pm MDT St. Clare School 12455 Coventry Hills Way NE Brianne Tutt, Manuel Osborne-Paradis
1:00 pm -2:00 pm MDT St. Rupert School 111 Rundlehill Drive NE Ivanie Blondin, Philippe Marquis
1:00 pm -2:00 pm MDT St. Albert the Great 225 Prestwick Ave SE Eric Harnden, Jocelyne Larocque
1:00 pm -2:00 pm MDT Terre des jeunes 3720 42ème avenue Nord Ouest Justine Dufour-Lapointe, Chloé Dufour-Lapointe, Maxime Dufour-Lapointe
1:00 pm -2:00 pm MDT Notre-Dame de la Paix 809 Willingdon Boulevard S.E. Olivier Jean, Mikaël Kingsbury
1:00 pm -2:00 pm MDT La Source 360 94ème avenue South East Marianne St-Gelais, Sébastien Fortier
1:00 pm -2:00 pm MDT Holy Spirit 129 Powell Street, Cochrane Louis Fortin, Lucas Makowsky, Dave Rodney, Associate Provincial Minister of Health and Wellness

HIGH RIVER – June 5

10:30 am-11:30 am MDT Notre Dame Collegiate 1500 High Country Dr. NW, High River Meagan Duhamel, Eric Radford
11:45 am-12:45 pm MDT Holy Spirit 1500 High Country Dr. NW, High River Meagan Duhamel, Eric Radford

BANFF – June 5

11:00 am-12:00 pm MDT Banff Elementary School 325 Squirrel St, Banff Heidi Widmer, Chandra Crawford, Ivan Babikov
12:30 pm-1:30 pm MDT Elizabeth Rummel School 1033 Cougar Creek Drive, Canmore Heidi Widmer, Chandra Crawford, Ivan Babikov

 

Canadian Olympic ID

Contact Us

Jane Almeida
Manager, Media Relations
Tel: 416-324-4120 / Cell: 416-540-1788
Email: jalmeida@olympic.ca

Upcoming Games

2016 Rio 2018 PyeongChang

Partner ProgramsSee All

The Ultimate Weekender

The Ultimate Weekender

Do you have what it takes to be the Ultimate Weekender like Hilton HHonors sponsored Olympian Travis Gerrits? Take time…

Get your free Olympic I.D.

Get your Olympic I.D. for early access to exclusive content, contests and email updates from your Canadian Olympic Team.