Team Canada PyeongChang 2018 Results

Rank Athlete(s) Sport Event Phase Date/Time (KST)
22Broderick ThompsonAlpine SkiingMen's Alpine CombinedDownhillFeb 13 11:30
25James CrawfordAlpine SkiingMen's Alpine CombinedDownhillFeb 13 11:30
100000Manuel Osborne-ParadisAlpine SkiingMen's Alpine CombinedDownhillFeb 13 11:30
100000Benjamin ThomsenAlpine SkiingMen's Alpine CombinedDownhillFeb 13 11:30
20James CrawfordAlpine SkiingMen's Alpine CombinedSlalomFeb 13 15:00
23Broderick ThompsonAlpine SkiingMen's Alpine CombinedSlalomFeb 13 15:00
100000Benjamin ThomsenAlpine SkiingMen's Alpine CombinedSlalomFeb 13 15:00
100000Manuel Osborne-ParadisAlpine SkiingMen's Alpine CombinedSlalomFeb 13 15:00
30Candace CrawfordAlpine SkiingWomen's Giant SlalomRun 1Feb 15 10:00
33Valérie GrenierAlpine SkiingWomen's Giant SlalomRun 1Feb 15 10:00
14Manuel Osborne-ParadisAlpine SkiingMen's DownhillFeb 15 11:30
28Benjamin ThomsenAlpine SkiingMen's DownhillFeb 15 11:30
32Dustin CookAlpine SkiingMen's DownhillFeb 15 11:30
35Broderick ThompsonAlpine SkiingMen's DownhillFeb 15 11:30
25Candace CrawfordAlpine SkiingWomen's Giant SlalomRun 2Feb 15 13:45
100000Valérie GrenierAlpine SkiingWomen's Giant SlalomRun 2Feb 15 13:45
11Laurence St-GermainAlpine SkiingWomen's SlalomRun 1Feb 16 10:00
22Erin MielzynskiAlpine SkiingWomen's SlalomRun 1Feb 16 10:00
29Roni RemmeAlpine SkiingWomen's SlalomRun 1Feb 16 10:00
9Dustin CookAlpine SkiingMen's Super GFeb 16 11:00
22Manuel Osborne-ParadisAlpine SkiingMen's Super GFeb 16 11:00
23Broderick ThompsonAlpine SkiingMen's Super GFeb 16 11:00
100000James CrawfordAlpine SkiingMen's Super GFeb 16 11:00
11Erin MielzynskiAlpine SkiingWomen's SlalomRun 2Feb 16 13:15
15Laurence St-GermainAlpine SkiingWomen's SlalomRun 2Feb 16 13:15
27Roni RemmeAlpine SkiingWomen's SlalomRun 2Feb 16 13:15
23Valérie GrenierAlpine SkiingWomen's Super GFeb 17 12:00
29Candace CrawfordAlpine SkiingWomen's Super GFeb 17 12:00
37Roni RemmeAlpine SkiingWomen's Super GFeb 17 12:00
16Erik ReadAlpine SkiingMen's Giant SlalomRun 1Feb 18 10:15
24Trevor PhilpAlpine SkiingMen's Giant SlalomRun 1Feb 18 10:15
25Phil BrownAlpine SkiingMen's Giant SlalomRun 1Feb 18 10:15
31James CrawfordAlpine SkiingMen's Giant SlalomRun 1Feb 18 10:15
11Erik ReadAlpine SkiingMen's Giant SlalomRun 2Feb 18 13:45
18Trevor PhilpAlpine SkiingMen's Giant SlalomRun 2Feb 18 13:45
27Phil BrownAlpine SkiingMen's Giant SlalomRun 2Feb 18 13:45
29James CrawfordAlpine SkiingMen's Giant SlalomRun 2Feb 18 13:45
21Valérie GrenierAlpine SkiingWomen's DownhillFeb 21 11:00
23Roni RemmeAlpine SkiingWomen's DownhillFeb 21 11:00
100000Candace CrawfordAlpine SkiingWomen's DownhillFeb 21 11:00
23Erik ReadAlpine SkiingMen's SlalomRun 1Feb 22 10:00
25Trevor PhilpAlpine SkiingMen's SlalomRun 1Feb 22 10:00
26Phil BrownAlpine SkiingMen's SlalomRun 1Feb 22 10:00
8Valérie GrenierAlpine SkiingWomen's Alpine CombinedDownhillFeb 22 11:30
100000Candace CrawfordAlpine SkiingWomen's Alpine CombinedDownhillFeb 22 11:30
100000Roni RemmeAlpine SkiingWomen's Alpine CombinedDownhillFeb 22 11:30
22Phil BrownAlpine SkiingMen's SlalomRun 2Feb 22 13:30
29Erik ReadAlpine SkiingMen's SlalomRun 2Feb 22 13:30
100000Trevor PhilpAlpine SkiingMen's SlalomRun 2Feb 22 13:30
6Valérie GrenierAlpine SkiingWomen's Alpine CombinedSlalomFeb 22 15:00
100000Candace CrawfordAlpine SkiingWomen's Alpine CombinedSlalomFeb 22 15:00
100000Roni RemmeAlpine SkiingWomen's Alpine CombinedSlalomFeb 22 15:00
9St-Germain, Brown, Mielzynski, PhilpAlpine SkiingMixed TeamLast 16Feb 24 11:00
40Julia RansomBiathlonWomen's 7.5km SprintFeb 10 20:15
53Rosanna CrawfordBiathlonWomen's 7.5km SprintFeb 10 20:15
54Emma LunderBiathlonWomen's 7.5km SprintFeb 10 20:15
57Megan TandyBiathlonWomen's 7.5km SprintFeb 10 20:15
44Nathan SmithBiathlonMen's 10km SprintFeb 11 20:15
61Scott GowBiathlonMen's 10km SprintFeb 11 20:15
62Christian GowBiathlonMen's 10km SprintFeb 11 20:15
82Brendan GreenBiathlonMen's 10km SprintFeb 11 20:15
19Rosanna CrawfordBiathlonWomen's 10km PursuitFeb 12 19:10
28Julia RansomBiathlonWomen's 10km PursuitFeb 12 19:10
53Emma LunderBiathlonWomen's 10km PursuitFeb 12 19:10
100000Megan TandyBiathlonWomen's 10km PursuitFeb 12 19:10
54Nathan SmithBiathlonMen's 12.5km PursuitFeb 12 21:00
26Rosanna CrawfordBiathlonWomen's 15km IndividualFeb 15 17:15
29Sarah BeaudryBiathlonWomen's 15km IndividualFeb 15 17:15
54Emma LunderBiathlonWomen's 15km IndividualFeb 15 17:15
74Julia RansomBiathlonWomen's 15km IndividualFeb 15 17:15
14Scott GowBiathlonMen's 20km IndividualFeb 15 20:20
22Brendan GreenBiathlonMen's 20km IndividualFeb 15 20:20
26Christian GowBiathlonMen's 20km IndividualFeb 15 20:20
81Nathan SmithBiathlonMen's 20km IndividualFeb 15 20:20
12Crawford, Ransom, Green, GowBiathlonMixed 2 x 6 + 2 x 7.5km RelayFeb 20 20:15
10Beaudry, Ransom, Lunder, CrawfordBiathlonWomen's 4 x 6km RelayFeb 22 20:15
11Gow, Gow, Davies, GreenBiathlonMen's 4 x 7.5km RelayFeb 23 20:15
2Kripps, KopaczBobsleighMen's 2-Man CompetitionRun 1Feb 18 20:05
8Spring, BrownBobsleighMen's 2-Man CompetitionRun 1Feb 18 20:05
10Poloniato, LumsdenBobsleighMen's 2-Man CompetitionRun 1Feb 18 20:05
3Kripps, KopaczBobsleighMen's 2-Man CompetitionRun 2Feb 18 21:40
7Poloniato, LumsdenBobsleighMen's 2-Man CompetitionRun 2Feb 18 21:40
13Spring, BrownBobsleighMen's 2-Man CompetitionRun 2Feb 18 21:40
3Kripps, KopaczBobsleighMen's 2-Man CompetitionRun 3Feb 19 20:15
9Poloniato, LumsdenBobsleighMen's 2-Man CompetitionRun 3Feb 19 20:15
13Spring, BrownBobsleighMen's 2-Man CompetitionRun 3Feb 19 20:15
0.1Kripps, KopaczBobsleighMen's 2-Man CompetitionRun 4Feb 19 22:00
7Poloniato, LumsdenBobsleighMen's 2-Man CompetitionRun 4Feb 19 22:00
10Spring, BrownBobsleighMen's 2-Man CompetitionRun 4Feb 19 22:00
5Humphries, GeorgeBobsleighWomen's 2-Man CompetitionRun 1Feb 20 20:50
7Rissling, MoyseBobsleighWomen's 2-Man CompetitionRun 1Feb 20 20:50
9De Bruin, LotholzBobsleighWomen's 2-Man CompetitionRun 1Feb 20 20:50
3Humphries, GeorgeBobsleighWomen's 2-Man CompetitionRun 2Feb 20 22:01
4De Bruin, LotholzBobsleighWomen's 2-Man CompetitionRun 2Feb 20 22:01
6Rissling, MoyseBobsleighWomen's 2-Man CompetitionRun 2Feb 20 22:01
3Humphries, GeorgeBobsleighWomen's 2-Man CompetitionRun 3Feb 21 20:40
6De Bruin, LotholzBobsleighWomen's 2-Man CompetitionRun 3Feb 21 20:40
7Rissling, MoyseBobsleighWomen's 2-Man CompetitionRun 3Feb 21 20:40
0.3Humphries, GeorgeBobsleighWomen's 2-Man CompetitionRun 4Feb 21 22:00
6Rissling, MoyseBobsleighWomen's 2-Man CompetitionRun 4Feb 21 22:00
7De Bruin, LotholzBobsleighWomen's 2-Man CompetitionRun 4Feb 21 22:00
5Kripps, Lumsden, Kopacz, SmithBobsleighOpen 4-Man CompetitionRun 1Feb 24 09:30
9Spring, Brown, Barnett, WrightBobsleighOpen 4-Man CompetitionRun 1Feb 24 09:30
17Poloniato, Stones, Kirkpatrick, CoakwellBobsleighOpen 4-Man CompetitionRun 1Feb 24 09:30
6Poloniato, Stones, Kirkpatrick, CoakwellBobsleighOpen 4-Man CompetitionRun 2Feb 24 11:07
9Kripps, Lumsden, Kopacz, SmithBobsleighOpen 4-Man CompetitionRun 2Feb 24 11:07
17Spring, Brown, Barnett, WrightBobsleighOpen 4-Man CompetitionRun 2Feb 24 11:07
33Cendrine BrowneCross Country SkiingWomen's 2 x 7.5km SkiathlonFeb 10 16:15
44Emily NishikawaCross Country SkiingWomen's 2 x 7.5km SkiathlonFeb 10 16:15
48Anne-Marie ComeauCross Country SkiingWomen's 2 x 7.5km SkiathlonFeb 10 16:15
52Dahria BeattyCross Country SkiingWomen's 2 x 7.5km SkiathlonFeb 10 16:15
8Alex HarveyCross Country SkiingMen's 2 x 15km SkiathlonFeb 11 15:15
36Devon KershawCross Country SkiingMen's 2 x 15km SkiathlonFeb 11 15:15
45Graeme KillickCross Country SkiingMen's 2 x 15km SkiathlonFeb 11 15:15
62Knute JohnsgaardCross Country SkiingMen's 2 x 15km SkiathlonFeb 11 15:15
34Emily NishikawaCross Country SkiingWomen's Sprint Classic StyleQualificationFeb 13 17:30
42Dahria BeattyCross Country SkiingWomen's Sprint Classic StyleQualificationFeb 13 17:30
51Cendrine BrowneCross Country SkiingWomen's Sprint Classic StyleQualificationFeb 13 17:30
26Len ValjasCross Country SkiingMen's Sprint Classic StyleQualificationFeb 13 18:05
32Alex HarveyCross Country SkiingMen's Sprint Classic StyleQualificationFeb 13 18:05
35Jesse CockneyCross Country SkiingMen's Sprint Classic StyleQualificationFeb 13 18:05
54Russell KennedyCross Country SkiingMen's Sprint Classic StyleQualificationFeb 13 18:05
6Len ValjasCross Country SkiingMen's Sprint Classic StyleQuarterfinalFeb 13 20:25
8Len ValjasCross Country SkiingMen's Sprint Classic StyleSemifinalFeb 13 21:05
32Emily NishikawaCross Country SkiingWomen's 10km FreestyleFeb 15 15:30
37Dahria BeattyCross Country SkiingWomen's 10km FreestyleFeb 15 15:30
43Cendrine BrowneCross Country SkiingWomen's 10km FreestyleFeb 15 15:30
62Anne-Marie ComeauCross Country SkiingWomen's 10km FreestyleFeb 15 15:30
7Alex HarveyCross Country SkiingMen's 15km FreestyleFeb 16 15:00
38Graeme KillickCross Country SkiingMen's 15km FreestyleFeb 16 15:00
69Knute JohnsgaardCross Country SkiingMen's 15km FreestyleFeb 16 15:00
71Devon KershawCross Country SkiingMen's 15km FreestyleFeb 16 15:00
13Beatty, Nishikawa, Browne, ComeauCross Country SkiingWomen's 4 x 5km RelayFeb 17 18:30
9Valjas, Killick, Kennedy, JohnsgaardCross Country SkiingMen's 4 x 10km RelayFeb 18 15:15
7Nishikawa, BeattyCross Country SkiingWomen's Team Sprint FreestyleSemifinal 2Feb 21 17:25
5Valjas, HarveyCross Country SkiingMen's Team Sprint FreestyleSemifinal 2Feb 21 18:15
8Valjas, HarveyCross Country SkiingMen's Team Sprint FreestyleFinalFeb 21 19:30
4Alex HarveyCross Country SkiingMen's 50km Classic StyleFeb 24 14:00
26Devon KershawCross Country SkiingMen's 50km Classic StyleFeb 24 14:00
27Graeme KillickCross Country SkiingMen's 50km Classic StyleFeb 24 14:00
49Russell KennedyCross Country SkiingMen's 50km Classic StyleFeb 24 14:00
1CanadaCurlingMixed Team
CAN 6 - 9 NOR
Round RobinFeb 08 09:05
1CanadaCurlingMixed Team
USA 4 - 6 CAN
Round RobinFeb 08 20:05
1CanadaCurlingMixed Team
CHN 4 - 10 CAN
Round RobinFeb 09 08:35
1CanadaCurlingMixed Team
CAN 8 - 2 FIN
Round RobinFeb 09 13:35
1CanadaCurlingMixed Team
CAN 7 - 2 SUI
Round RobinFeb 10 09:05
1CanadaCurlingMixed Team
OAR 2 - 8 CAN
Round RobinFeb 10 20:05
1CanadaCurlingMixed Team
CAN 7 - 3 KOR
Round RobinFeb 11 09:05
0.1CanadaCurlingMixed Team
CAN 10 - 3 SUI
Final 1-2Feb 13 20:05
2CanadaCurlingMen Team
CAN 5 - 3 ITA
Round RobinFeb 14 09:05
2CanadaCurlingMen Team
CAN 6 - 4 GBR
Round RobinFeb 14 20:05
5CanadaCurlingWomen Team
CAN 6 - 8 KOR
Round RobinFeb 15 09:05
2CanadaCurlingMen Team
NOR 4 - 7 CAN
Round RobinFeb 15 14:05
5CanadaCurlingWomen Team
CAN 6 - 7 SWE
Round RobinFeb 15 20:05
5CanadaCurlingWomen Team
DEN 9 - 8 CAN
Round RobinFeb 16 14:05
2CanadaCurlingMen Team
CAN 7 - 6 KOR
Round RobinFeb 16 20:05
2CanadaCurlingMen Team
CAN 2 - 5 SWE
Round RobinFeb 17 14:05
5CanadaCurlingWomen Team
USA 3 - 11 CAN
Round RobinFeb 17 20:05
2CanadaCurlingMen Team
SUI 8 - 6 CAN
Round RobinFeb 18 09:05
5CanadaCurlingWomen Team
CAN 10 - 8 SUI
Round RobinFeb 18 14:05
5CanadaCurlingWomen Team
JPN 3 - 8 CAN
Round RobinFeb 19 09:05
2CanadaCurlingMen Team
USA 9 - 7 CAN
Round RobinFeb 19 14:05
2CanadaCurlingMen Team
JPN 4 - 8 CAN
Round RobinFeb 20 09:05
5CanadaCurlingWomen Team
CAN 5 - 7 CHN
Round RobinFeb 20 14:05
5CanadaCurlingWomen Team
CAN 5 - 6 GBR
Round RobinFeb 21 09:05
2CanadaCurlingMen Team
DEN 3 - 8 CAN
Round RobinFeb 21 14:05
5CanadaCurlingWomen Team
OAR 8 - 9 CAN
Round RobinFeb 21 20:05
4CanadaCurlingMen Team
SUI 7 - 5 CAN
Bronze medal matchFeb 23 15:35
3ChanFigure SkatingMixed TeamMen's Short ProgramFeb 09 10:00
2Duhamel, RadfordFigure SkatingMixed TeamPairs' Short ProgramFeb 09 11:45
1Virtue, MoirFigure SkatingMixed TeamShort DanceFeb 11 10:00
3OsmondFigure SkatingMixed TeamWomen's Short ProgramFeb 11 11:45
1Duhamel, RadfordFigure SkatingMixed TeamPairs' Free ProgramFeb 11 13:40
1ChanFigure SkatingMixed TeamMen's Free ProgramFeb 12 10:00
3DalemanFigure SkatingMixed TeamWomen's Free ProgramFeb 12 11:10
0.1Chan, Daleman, Duhamel, Radford, Virtue, Moir, OsmondFigure SkatingMixed TeamFree DanceFeb 12 12:20
3Duhamel/RadfordFigure SkatingMixed PairsShort ProgramFeb 14 10:00
12Séguin/BilodeauFigure SkatingMixed PairsShort ProgramFeb 14 10:00
13Moore-Towers/MarinaroFigure SkatingMixed PairsShort ProgramFeb 14 10:00
0.3Duhamel/RadfordFigure SkatingMixed PairsFree ProgramFeb 15 10:30
9Séguin/BilodeauFigure SkatingMixed PairsFree ProgramFeb 15 10:30
11Moore-Towers/MarinaroFigure SkatingMixed PairsFree ProgramFeb 15 10:30
6Patrick ChanFigure SkatingMen's SinglesShort ProgramFeb 16 10:00
10Keegan MessingFigure SkatingMen's SinglesShort ProgramFeb 16 10:00
9Patrick ChanFigure SkatingMen's SinglesFree ProgramFeb 17 10:00
12Keegan MessingFigure SkatingMen's SinglesFree ProgramFeb 17 10:00
1Virtue/MoirFigure SkatingMixed Ice DanceShort DanceFeb 19 10:00
8Weaver/PojeFigure SkatingMixed Ice DanceShort DanceFeb 19 10:00
9Gilles/PoirierFigure SkatingMixed Ice DanceShort DanceFeb 19 10:00
0.1Virtue/MoirFigure SkatingMixed Ice DanceFree DanceFeb 20 10:00
7Weaver/PojeFigure SkatingMixed Ice DanceFree DanceFeb 20 10:00
8Gilles/PoirierFigure SkatingMixed Ice DanceFree DanceFeb 20 10:00
3Kaetlyn OsmondFigure SkatingWomen's SinglesShort ProgramFeb 21 10:00
7Gabrielle DalemanFigure SkatingWomen's SinglesShort ProgramFeb 21 10:00
25Larkyn AustmanFigure SkatingWomen's SinglesShort ProgramFeb 21 10:00
0.3Kaetlyn OsmondFigure SkatingWomen's SinglesFree ProgramFeb 23 10:00
15Gabrielle DalemanFigure SkatingWomen's SinglesFree ProgramFeb 23 10:00
25Larkyn AustmanFigure SkatingWomen's SinglesFree ProgramFeb 23 10:00
2Andi NaudeFreestyle SkiingWomen's MogulsQualification 1Feb 09 10:00
4Justine Dufour-LapointeFreestyle SkiingWomen's MogulsQualification 1Feb 09 10:00
10Audrey RobichaudFreestyle SkiingWomen's MogulsQualification 1Feb 09 10:00
13Chloé Dufour-LapointeFreestyle SkiingWomen's MogulsQualification 1Feb 09 10:00
1Mikael KingsburyFreestyle SkiingMen's MogulsQualification 1Feb 09 11:45
8Philippe MarquisFreestyle SkiingMen's MogulsQualification 1Feb 09 11:45
11Marc-Antoine GagnonFreestyle SkiingMen's MogulsQualification 1Feb 09 11:45
10Chloé Dufour-LapointeFreestyle SkiingWomen's MogulsQualification 2Feb 11 19:30
0.2Justine Dufour-LapointeFreestyle SkiingWomen's MogulsFinalFeb 11 21:00
6Andi NaudeFreestyle SkiingWomen's MogulsFinalFeb 11 21:00
9Audrey RobichaudFreestyle SkiingWomen's MogulsFinalFeb 11 21:00
17Chloé Dufour-LapointeFreestyle SkiingWomen's MogulsFinalFeb 11 21:00
5Marc-Antoine GagnonFreestyle SkiingMen's MogulsQualification 2Feb 12 19:30
0.1Mikael KingsburyFreestyle SkiingMen's MogulsFinalFeb 12 21:00
4Marc-Antoine GagnonFreestyle SkiingMen's MogulsFinalFeb 12 21:00
20Philippe MarquisFreestyle SkiingMen's MogulsFinalFeb 12 21:00
19Catrine LavalleeFreestyle SkiingWomen's AerialsQualificationFeb 15 20:00
9Yuki TsubotaFreestyle SkiingWomen's SlopestyleQualificationFeb 17 10:00
21Dara HowellFreestyle SkiingWomen's SlopestyleQualificationFeb 17 10:00
22Kim LamarreFreestyle SkiingWomen's SlopestyleQualificationFeb 17 10:00
6Yuki TsubotaFreestyle SkiingWomen's SlopestyleFinalFeb 17 13:00
21Dara HowellFreestyle SkiingWomen's SlopestyleFinalFeb 17 13:00
22Kim LamarreFreestyle SkiingWomen's SlopestyleFinalFeb 17 13:00
6Olivier RochonFreestyle SkiingMen's AerialsQualificationFeb 17 20:00
24Lewis IrvingFreestyle SkiingMen's AerialsQualificationFeb 17 20:00
3Alex Beaulieu-MarchandFreestyle SkiingMen's SlopestyleQualificationFeb 18 10:00
6Teal HarleFreestyle SkiingMen's SlopestyleQualificationFeb 18 10:00
11Evan McEachranFreestyle SkiingMen's SlopestyleQualificationFeb 18 10:00
22Alex BellemareFreestyle SkiingMen's SlopestyleQualificationFeb 18 10:00
0.3Alex Beaulieu-MarchandFreestyle SkiingMen's SlopestyleFinalFeb 18 13:15
5Teal HarleFreestyle SkiingMen's SlopestyleFinalFeb 18 13:15
6Evan McEachranFreestyle SkiingMen's SlopestyleFinalFeb 18 13:15
22Alex BellemareFreestyle SkiingMen's SlopestyleFinalFeb 18 13:15
5Olivier RochonFreestyle SkiingMen's AerialsFinalFeb 18 20:00
24Lewis IrvingFreestyle SkiingMen's AerialsFinalFeb 18 20:00
1Cassie SharpeFreestyle SkiingWomen's HalfpipeQualificationFeb 19 10:00
11Rosalind GroenewoudFreestyle SkiingWomen's HalfpipeQualificationFeb 19 10:00
0.1Cassie SharpeFreestyle SkiingWomen's HalfpipeFinalFeb 20 10:30
10Rosalind GroenewoudFreestyle SkiingWomen's HalfpipeFinalFeb 20 10:30
7Mike RiddleFreestyle SkiingMen's HalfpipeQualificationFeb 20 13:15
9Noah BowmanFreestyle SkiingMen's HalfpipeQualificationFeb 20 13:15
13Simon D'ArtoisFreestyle SkiingMen's HalfpipeQualificationFeb 20 13:15
3Kevin DruryFreestyle SkiingMen's Ski CrossSeedingFeb 21 11:30
8Brady LemanFreestyle SkiingMen's Ski CrossSeedingFeb 21 11:30
26David DuncanFreestyle SkiingMen's Ski CrossSeedingFeb 21 11:30
31Christopher Del BoscoFreestyle SkiingMen's Ski CrossSeedingFeb 21 11:30
1Kevin DruryFreestyle SkiingMen's Ski Cross1/8 FinalFeb 21 13:15
1David DuncanFreestyle SkiingMen's Ski Cross1/8 FinalFeb 21 13:15
9Brady LemanFreestyle SkiingMen's Ski Cross1/8 FinalFeb 21 13:15
25Christopher Del BoscoFreestyle SkiingMen's Ski Cross1/8 FinalFeb 21 13:15
1Brady LemanFreestyle SkiingMen's Ski CrossQuarterfinalFeb 21 13:50
1Kevin DruryFreestyle SkiingMen's Ski CrossQuarterfinalFeb 21 13:50
5David DuncanFreestyle SkiingMen's Ski CrossQuarterfinalFeb 21 13:50
1Brady LemanFreestyle SkiingMen's Ski CrossSemifinalFeb 21 14:14
1Kevin DruryFreestyle SkiingMen's Ski CrossSemifinalFeb 21 14:14
7David DuncanFreestyle SkiingMen's Ski CrossSemifinalFeb 21 14:14
0.1Brady LemanFreestyle SkiingMen's Ski CrossFinalsFeb 21 14:30
4Kevin DruryFreestyle SkiingMen's Ski CrossFinalsFeb 21 14:30
8David DuncanFreestyle SkiingMen's Ski CrossFinalsFeb 21 14:30
31Christopher Del BoscoFreestyle SkiingMen's Ski CrossFinalsFeb 21 14:30
1Marielle ThompsonFreestyle SkiingWomen's Ski CrossSeedingFeb 22 10:00
2Kelsey SerwaFreestyle SkiingWomen's Ski CrossSeedingFeb 22 10:00
3Brittany PhelanFreestyle SkiingWomen's Ski CrossSeedingFeb 22 10:00
11India SherretFreestyle SkiingWomen's Ski CrossSeedingFeb 22 10:00
5Noah BowmanFreestyle SkiingMen's HalfpipeFinalFeb 22 11:30
6Mike RiddleFreestyle SkiingMen's HalfpipeFinalFeb 22 11:30
13Simon D'ArtoisFreestyle SkiingMen's HalfpipeFinalFeb 22 11:30
1Brittany PhelanFreestyle SkiingWomen's Ski Cross1/8 FinalFeb 23 10:00
1Kelsey SerwaFreestyle SkiingWomen's Ski Cross1/8 FinalFeb 23 10:00
17Marielle ThompsonFreestyle SkiingWomen's Ski Cross1/8 FinalFeb 23 10:00
17India SherretFreestyle SkiingWomen's Ski Cross1/8 FinalFeb 23 10:00
1Brittany PhelanFreestyle SkiingWomen's Ski CrossQuarterfinalFeb 23 10:35
1Kelsey SerwaFreestyle SkiingWomen's Ski CrossQuarterfinalFeb 23 10:35
1Brittany PhelanFreestyle SkiingWomen's Ski CrossSemifinalFeb 23 10:59
3Kelsey SerwaFreestyle SkiingWomen's Ski CrossSemifinalFeb 23 10:59
0.1Kelsey SerwaFreestyle SkiingWomen's Ski CrossFinalsFeb 23 11:15
0.2Brittany PhelanFreestyle SkiingWomen's Ski CrossFinalsFeb 23 11:15
17Marielle ThompsonFreestyle SkiingWomen's Ski CrossFinalsFeb 23 11:15
18India SherretFreestyle SkiingWomen's Ski CrossFinalsFeb 23 11:15
1CanadaIce HockeyWomen Team
CAN 5 - 0 OAR
Group AFeb 11 21:10
1CanadaIce HockeyWomen Team
CAN 4 - 1 FIN
Group AFeb 13 16:40
1CanadaIce HockeyWomen Team
USA 1 - 2 CAN
Group AFeb 15 12:10
2CanadaIce HockeyMen Team
SUI 1 - 5 CAN
Group AFeb 15 21:10
2CanadaIce HockeyMen Team
CAN 2 - 3 CZE
Group AFeb 17 12:10
2CanadaIce HockeyMen Team
CAN 4 - 0 KOR
Group AFeb 18 21:10
0.2CanadaIce HockeyWomen Team
CAN 2 - 3 USA
Final 1-2Feb 22 13:10
9Sam EdneyLugeMen's SingleRun 1Feb 10 19:10
12Reid WattsLugeMen's SingleRun 1Feb 10 19:10
17Mitchel MalykLugeMen's SingleRun 1Feb 10 19:10
4Sam EdneyLugeMen's SingleRun 2Feb 10 20:55
10Reid WattsLugeMen's SingleRun 2Feb 10 20:55
18Mitchel MalykLugeMen's SingleRun 2Feb 10 20:55
10Sam EdneyLugeMen's SingleRun 3Feb 11 20:00
11Reid WattsLugeMen's SingleRun 3Feb 11 20:00
16Mitchel MalykLugeMen's SingleRun 3Feb 11 20:00
6Sam EdneyLugeMen's SingleRun 4Feb 11 21:50
12Reid WattsLugeMen's SingleRun 4Feb 11 21:50
16Mitchel MalykLugeMen's SingleRun 4Feb 11 21:50
2Alex GoughLugeWomen's SingleRun 1Feb 12 19:50
4Kimberley McRaeLugeWomen's SingleRun 1Feb 12 19:50
16Brooke ApshkrumLugeWomen's SingleRun 1Feb 12 19:50
4Alex GoughLugeWomen's SingleRun 2Feb 12 21:15
8Kimberley McRaeLugeWomen's SingleRun 2Feb 12 21:15
18Brooke ApshkrumLugeWomen's SingleRun 2Feb 12 21:15
3Alex GoughLugeWomen's SingleRun 3Feb 13 19:30
4Kimberley McRaeLugeWomen's SingleRun 3Feb 13 19:30
14Brooke ApshkrumLugeWomen's SingleRun 3Feb 13 19:30
0.3Alex GoughLugeWomen's SingleRun 4Feb 13 21:00
5Kimberley McRaeLugeWomen's SingleRun 4Feb 13 21:00
13Brooke ApshkrumLugeWomen's SingleRun 4Feb 13 21:00
4Walker/SnithLugeOpen DoubleRun 1Feb 14 20:20
5Walker/SnithLugeOpen DoubleRun 2Feb 14 21:30
0.2Gough, Edney, Walker, SnithLugeMixed Team - RelayFeb 15 21:30
1Charles HamelinShort TrackMen's 1500mHeatsFeb 10 19:00
7Samuel GirardShort TrackMen's 1500mHeatsFeb 10 19:00
26Pascal DionShort TrackMen's 1500mHeatsFeb 10 19:00
6Marianne St-GelaisShort TrackWomen's 500mHeatsFeb 10 19:44
7Kim BoutinShort TrackWomen's 500mHeatsFeb 10 19:44
100000Jamie MacDonaldShort TrackWomen's 500mHeatsFeb 10 19:44
4Charles HamelinShort TrackMen's 1500mSemifinalFeb 10 20:21
9Pascal DionShort TrackMen's 1500mSemifinalFeb 10 20:21
17Samuel GirardShort TrackMen's 1500mSemifinalFeb 10 20:21
4St-Gelais, Boutin, MacDonald, BradetteShort TrackWomen's 3000m RelayHeatsFeb 10 20:52
4Samuel GirardShort TrackMen's 1500mFinalsFeb 10 21:22
10Pascal DionShort TrackMen's 1500mFinalsFeb 10 21:22
13Charles HamelinShort TrackMen's 1500mFinalsFeb 10 21:22
5Kim BoutinShort TrackWomen's 500mQuarterfinalFeb 13 19:00
100000Marianne St-GelaisShort TrackWomen's 500mQuarterfinalFeb 13 19:00
1Charles HamelinShort TrackMen's 1000mHeatsFeb 13 19:26
3Samuel GirardShort TrackMen's 1000mHeatsFeb 13 19:26
18Charle CournoyerShort TrackMen's 1000mHeatsFeb 13 19:26
6Kim BoutinShort TrackWomen's 500mSemifinalFeb 13 20:11
4Girard, Hamelin, Cournoyer, DionShort TrackMen's 5000m RelayHeatsFeb 13 20:32
0.3Kim BoutinShort TrackWomen's 500mFinalsFeb 13 21:07
16Marianne St-GelaisShort TrackWomen's 500mFinalsFeb 13 21:07
100000Jamie MacDonaldShort TrackWomen's 500mFinalsFeb 13 21:07
7Kim BoutinShort TrackWomen's 1500mHeatsFeb 17 19:00
12Marianne St-GelaisShort TrackWomen's 1500mHeatsFeb 17 19:00
17Valérie MaltaisShort TrackWomen's 1500mHeatsFeb 17 19:00
4Samuel GirardShort TrackMen's 1000mQuarterfinalFeb 17 19:44
5Charles HamelinShort TrackMen's 1000mQuarterfinalFeb 17 19:44
4Kim BoutinShort TrackWomen's 1500mSemifinalFeb 17 20:13
100000Marianne St-GelaisShort TrackWomen's 1500mSemifinalFeb 17 20:13
100000Valérie MaltaisShort TrackWomen's 1500mSemifinalFeb 17 20:13
7Samuel GirardShort TrackMen's 1000mSemifinalFeb 17 20:43
100000Charles HamelinShort TrackMen's 1000mSemifinalFeb 17 20:43
0.3Kim BoutinShort TrackWomen's 1500mFinalsFeb 17 21:05
18Marianne St-GelaisShort TrackWomen's 1500mFinalsFeb 17 21:05
19Valérie MaltaisShort TrackWomen's 1500mFinalsFeb 17 21:05
0.1Samuel GirardShort TrackMen's 1000mFinalsFeb 17 21:21
9Charles HamelinShort TrackMen's 1000mFinalsFeb 17 21:21
20Charle CournoyerShort TrackMen's 1000mFinalsFeb 17 21:21
7Kim BoutinShort TrackWomen's 1000mHeatsFeb 20 19:00
10Marianne St-GelaisShort TrackWomen's 1000mHeatsFeb 20 19:00
11Valérie MaltaisShort TrackWomen's 1000mHeatsFeb 20 19:00
5Samuel GirardShort TrackMen's 500mHeatsFeb 20 19:45
100000Charles HamelinShort TrackMen's 500mHeatsFeb 20 19:45
8St-Gelais, Boutin, MacDonald, Maltais, BradetteShort TrackWomen's 3000m RelayFinalsFeb 20 20:23
4Samuel GirardShort TrackMen's 500mQuarterfinalFeb 22 19:00
2Kim BoutinShort TrackWomen's 1000mQuarterfinalFeb 22 19:14
6Valérie MaltaisShort TrackWomen's 1000mQuarterfinalFeb 22 19:14
11Marianne St-GelaisShort TrackWomen's 1000mQuarterfinalFeb 22 19:14
4Samuel GirardShort TrackMen's 500mSemifinalFeb 22 19:42
1Kim BoutinShort TrackWomen's 1000mSemifinalFeb 22 19:51
100000Valérie MaltaisShort TrackWomen's 1000mSemifinalFeb 22 19:51
4Samuel GirardShort TrackMen's 500mFinalsFeb 22 20:13
100000Charles HamelinShort TrackMen's 500mFinalsFeb 22 20:13
0.2Kim BoutinShort TrackWomen's 1000mFinalsFeb 22 20:26
7Valérie MaltaisShort TrackWomen's 1000mFinalsFeb 22 20:26
11Marianne St-GelaisShort TrackWomen's 1000mFinalsFeb 22 20:26
0.3Girard, Hamelin, Cournoyer, DionShort TrackMen's 5000m RelayFinalsFeb 22 20:52
18Kevin BoyerSkeletonMen's IndividualRun 1Feb 15 10:00
23Dave GreszczyszynSkeletonMen's IndividualRun 1Feb 15 10:00
26Barrett MartineauSkeletonMen's IndividualRun 1Feb 15 10:00
16Kevin BoyerSkeletonMen's IndividualRun 2Feb 15 11:30
18Dave GreszczyszynSkeletonMen's IndividualRun 2Feb 15 11:30
24Barrett MartineauSkeletonMen's IndividualRun 2Feb 15 11:30
14Kevin BoyerSkeletonMen's IndividualRun 3Feb 16 09:30
21Dave GreszczyszynSkeletonMen's IndividualRun 3Feb 16 09:30
23Barrett MartineauSkeletonMen's IndividualRun 3Feb 16 09:30
17Kevin BoyerSkeletonMen's IndividualRun 4Feb 16 11:15
21Dave GreszczyszynSkeletonMen's IndividualRun 4Feb 16 11:15
24Barrett MartineauSkeletonMen's IndividualRun 4Feb 16 11:15
11Jane ChannellSkeletonWomen's IndividualRun 1Feb 16 20:20
12Elisabeth VathjeSkeletonWomen's IndividualRun 1Feb 16 20:20
14Mirela RahnevaSkeletonWomen's IndividualRun 1Feb 16 20:20
1Elisabeth VathjeSkeletonWomen's IndividualRun 2Feb 16 21:30
8Jane ChannellSkeletonWomen's IndividualRun 2Feb 16 21:30
11Mirela RahnevaSkeletonWomen's IndividualRun 2Feb 16 21:30
8Mirela RahnevaSkeletonWomen's IndividualRun 3Feb 17 20:20
10Jane ChannellSkeletonWomen's IndividualRun 3Feb 17 20:20
14Elisabeth VathjeSkeletonWomen's IndividualRun 3Feb 17 20:20
9Elisabeth VathjeSkeletonWomen's IndividualRun 4Feb 17 21:45
10Jane ChannellSkeletonWomen's IndividualRun 4Feb 17 21:45
12Mirela RahnevaSkeletonWomen's IndividualRun 4Feb 17 21:45
23Mackenzie Boyd-ClowesSki JumpingMen's Individual - Normal HillQualification RoundFeb 08 21:30
16Mackenzie Boyd-ClowesSki JumpingMen's Individual - Normal Hill1st RoundFeb 10 21:35
26Mackenzie Boyd-ClowesSki JumpingMen's Individual - Normal HillFinal RoundFeb 10 23:15
32Taylor HenrichSki JumpingWomen's Individual - Normal Hill1st RoundFeb 12 21:50
25Mackenzie Boyd-ClowesSki JumpingMen's Individual - Large HillQualification RoundFeb 16 21:30
23Mackenzie Boyd-ClowesSki JumpingMen's Individual - Large Hill1st RoundFeb 17 21:30
21Mackenzie Boyd-ClowesSki JumpingMen's Individual - Large HillFinal RoundFeb 17 22:30
1Maxence ParrotSnowboardMen's SlopestyleQualificationFeb 10 10:47
2Mark McMorrisSnowboardMen's SlopestyleQualificationFeb 10 10:47
7Tyler NicholsonSnowboardMen's SlopestyleQualificationFeb 10 10:47
9Sébastien ToutantSnowboardMen's SlopestyleQualificationFeb 10 10:47
0.2Maxence ParrotSnowboardMen's SlopestyleFinalFeb 11 10:00
0.3Mark McMorrisSnowboardMen's SlopestyleFinalFeb 11 10:00
7Tyler NicholsonSnowboardMen's SlopestyleFinalFeb 11 10:00
11Sébastien ToutantSnowboardMen's SlopestyleFinalFeb 11 10:00
0.2Laurie BlouinSnowboardWomen's SlopestyleFinalFeb 12 10:00
21Brooke VoigtSnowboardWomen's SlopestyleFinalFeb 12 10:00
22Spencer O'BrienSnowboardWomen's SlopestyleFinalFeb 12 10:00
18Mercedes NicollSnowboardWomen's HalfpipeQualificationFeb 12 13:30
19Elizabeth HoskingSnowboardWomen's HalfpipeQualificationFeb 12 13:30
23Calynn IrwinSnowboardWomen's HalfpipeQualificationFeb 12 13:30
17Derek LivingstonSnowboardMen's HalfpipeQualificationFeb 13 13:00
8Kevin HillSnowboardMen's Snowboard CrossSeedingFeb 15 11:00
11Christopher RobanskeSnowboardMen's Snowboard CrossSeedingFeb 15 11:00
34Eliot GrondinSnowboardMen's Snowboard CrossSeedingFeb 15 11:00
40Baptiste BrochuSnowboardMen's Snowboard CrossSeedingFeb 15 11:00
9Christopher RobanskeSnowboardMen's Snowboard Cross1/8 FinalFeb 15 13:30
9Kevin HillSnowboardMen's Snowboard Cross1/8 FinalFeb 15 13:30
33Eliot GrondinSnowboardMen's Snowboard Cross1/8 FinalFeb 15 13:30
100000Baptiste BrochuSnowboardMen's Snowboard Cross1/8 FinalFeb 15 13:30
9Christopher RobanskeSnowboardMen's Snowboard CrossQuarterfinalFeb 15 14:04
13Kevin HillSnowboardMen's Snowboard CrossQuarterfinalFeb 15 14:04
11Christopher RobanskeSnowboardMen's Snowboard CrossSemifinalFeb 15 14:25
11Christopher RobanskeSnowboardMen's Snowboard CrossFinalsFeb 15 14:41
14Kevin HillSnowboardMen's Snowboard CrossFinalsFeb 15 14:41
36Eliot GrondinSnowboardMen's Snowboard CrossFinalsFeb 15 14:41
100000Baptiste BrochuSnowboardMen's Snowboard CrossFinalsFeb 15 14:41
13Zoe BergermannSnowboardWomen's Snowboard CrossSeedingFeb 16 10:00
18Carle BrennemanSnowboardWomen's Snowboard CrossSeedingFeb 16 10:00
20Tess CritchlowSnowboardWomen's Snowboard CrossSeedingFeb 16 10:00
100000Meryeta OdineSnowboardWomen's Snowboard CrossSeedingFeb 16 10:00
5Tess CritchlowSnowboardWomen's Snowboard CrossQuarterfinalFeb 16 12:15
13Carle BrennemanSnowboardWomen's Snowboard CrossQuarterfinalFeb 16 12:15
21Zoe BergermannSnowboardWomen's Snowboard CrossQuarterfinalFeb 16 12:15
7Tess CritchlowSnowboardWomen's Snowboard CrossSemifinalFeb 16 12:36
9Tess CritchlowSnowboardWomen's Snowboard CrossFinalsFeb 16 12:52
14Carle BrennemanSnowboardWomen's Snowboard CrossFinalsFeb 16 12:52
23Zoe BergermannSnowboardWomen's Snowboard CrossFinalsFeb 16 12:52
100000Meryeta OdineSnowboardWomen's Snowboard CrossFinalsFeb 16 12:52
4Laurie BlouinSnowboardWomen's Big AirQualificationFeb 19 10:00
11Spencer O'BrienSnowboardWomen's Big AirQualificationFeb 19 10:00
17Brooke VoigtSnowboardWomen's Big AirQualificationFeb 19 10:00
3Mark McMorrisSnowboardMen's Big AirQualificationFeb 21 09:30
5Maxence ParrotSnowboardMen's Big AirQualificationFeb 21 09:30
6Sébastien ToutantSnowboardMen's Big AirQualificationFeb 21 09:30
9Tyler NicholsonSnowboardMen's Big AirQualificationFeb 21 09:30
9Spencer O'BrienSnowboardWomen's Big AirFinalFeb 22 09:30
12Laurie BlouinSnowboardWomen's Big AirFinalFeb 22 09:30
17Brooke VoigtSnowboardWomen's Big AirFinalFeb 22 09:30
24Jasey-Jay AndersonSnowboardMen's Parallel Giant SlalomQualificationFeb 24 09:27
28Darren GardnerSnowboardMen's Parallel Giant SlalomQualificationFeb 24 09:27
0.1Sébastien ToutantSnowboardMen's Big AirFinalFeb 24 10:00
9Maxence ParrotSnowboardMen's Big AirFinalFeb 24 10:00
10Mark McMorrisSnowboardMen's Big AirFinalFeb 24 10:00
13Tyler NicholsonSnowboardMen's Big AirFinalFeb 24 10:00
6Ivanie BlondinSpeed SkatingWomen's 3000mFeb 10 20:00
7Isabelle WeidemannSpeed SkatingWomen's 3000mFeb 10 20:00
20Brianne TuttSpeed SkatingWomen's 3000mFeb 10 20:00
0.2Ted-Jan BloemenSpeed SkatingMen's 5000mFeb 11 16:00
15Brianne TuttSpeed SkatingWomen's 1500mFeb 12 21:30
19Kali ChristSpeed SkatingWomen's 1500mFeb 12 21:30
21Josie MorrisonSpeed SkatingWomen's 1500mFeb 12 21:30
13Denny MorrisonSpeed SkatingMen's 1500mFeb 13 20:00
21Vincent De HaîtreSpeed SkatingMen's 1500mFeb 13 20:00
31Benjamin DonnellySpeed SkatingMen's 1500mFeb 13 20:00
23Kaylin IrvineSpeed SkatingWomen's 1000mFeb 14 19:00
25Heather McLeanSpeed SkatingWomen's 1000mFeb 14 19:00
0.1Ted-Jan BloemenSpeed SkatingMen's 10000mFeb 15 20:00
5Jordan BelchosSpeed SkatingMen's 10000mFeb 15 20:00
5Ivanie BlondinSpeed SkatingWomen's 5000mFeb 16 20:00
6Isabelle WeidemannSpeed SkatingWomen's 5000mFeb 16 20:00
7Belchos, Bloemen, MorrisonSpeed SkatingMen's Team Pursuit 8 LapsQuarterfinalFeb 18 20:00
10Marsha HudeySpeed SkatingWomen's 500mFeb 18 20:56
14Heather McLeanSpeed SkatingWomen's 500mFeb 18 20:56
3Blondin, Morrison, WeidemannSpeed SkatingWomen's Team Pursuit 6 LapsQuarterfinalFeb 19 20:00
11Alex Boisvert-LacroixSpeed SkatingMen's 500mFeb 19 20:53
17Gilmore JunioSpeed SkatingMen's 500mFeb 19 20:53
18Laurent DubreuilSpeed SkatingMen's 500mFeb 19 20:53
3CanadaSpeed SkatingWomen's Team Pursuit 6 LapsSemifinalFeb 21 20:00
4Morrison, Blondin, Morrison, WeidemannSpeed SkatingWomen's Team Pursuit 6 LapsFinalsFeb 21 20:54
7Belchos, Bloemen, Donnelly, MorrisonSpeed SkatingMen's Team Pursuit 8 LapsFinalsFeb 21 21:13
11Alexandre St-JeanSpeed SkatingMen's 1000mFeb 23 19:00
19Vincent De HaîtreSpeed SkatingMen's 1000mFeb 23 19:00
25Laurent DubreuilSpeed SkatingMen's 1000mFeb 23 19:00
Olympic Club

Current GamesSee All

PyeongChang 2018

PyeongChang 2018

In 2018, the Republic of Korea will host the XXIII Olympic Winter Games. This will be the second time that…