July 28, 2014

DYLAN FRENCH TO CARRY CANADA’S COLOURS AT NANJING 2014 YOUTH OLYMPIC GAMES OPENING CEREMONY

RICHMOND – The Canadian Olympic Committee, today unveiled the young athlete who will lead Team Canada into the Opening Ceremony of the 2014 Youth Olympic Games in Nanjing, China next month. Dylan French (Richmond, B.C.) is the 2014 world cadet fencing bronze medallist, one of Canada’s brightest fencing stars and the flag bearer for Nanjing 2014.
When the sporting world gathers in Nanjing next month to celebrate the future of Olympic sport, French will represent the hopes and dreams of more than 90 of Canada’s youngest talent.
“This is really exciting for me. I feel honoured to be chosen as Canada’s flag bearer in Nanjing, and I will represent our country with respect and pride,” said French. “I can’t wait to get to China to meet the rest of the Canadian athletes.”

(Video link: bit.ly/1q9eEQP)

This year marks the second Summer Youth Olympic Games, a multi-sport and cultural celebration that provides a competitive environment for future Olympians to compete against and learn from different cultures and countries. Nearly 170 nations have qualified at least one athlete for the Games.
“I feel so privileged to have the opportunity to go to Nanjing and help guide our country’s future Olympic heroes,” added Sandra Levy, two-time Olympian (Field Hockey) and Nanjing 2014 Chef de Mission for Team Canada. “Nanjing will be a great multi-games experience for all of our young athletes, which will only benefit their future development. I can’t wait to witness the incredibly special moments that will surely be on display for the two weeks of competition.”
“The Canadian Fencing Federation is honoured to have a fencer named as the flag bearer for the Nanjing 2014 Youth Olympic Games,” said Brad Goldie, President and CEO of the Canadian Fencing Federation. “Dylan is a rising star in the fencing world and an excellent role model who exemplifies the Olympic ideals and values.”

“Congratulations to Dylan on being selected as Canada’s flag bearer in Nanjing and best of luck to all of our athletes that are competing at the Youth Olympic Games,” added Marcel Aubut, President, Canadian Olympic Committee.

The Nanjing 2014 Opening Ceremony is scheduled to take place at the Nanjing Olympic Sports Centre Stadium at 20h00 Beijing Time (GMT +8) on August 16, 2014. The competition will carry through until August 28, 2014. The full list of Canadian athletes participating is included below. Updates and results from Nanjing will be available on www.olympic.ca.

Dylan French

(Photo credit: Patrick Tam / FlungingPictures.com)

Backgrounder
Nanjing 2014 Youth Olympic Team:

Sport Family Name First Name Hometown
1 Archery Peters Eric Lingfeng Ottawa, ON
2 Athletics Aitken Alexandra Amanda Clinton, ON
3 Athletics Constantine Kyra Cheresse Brampton, ON
4 Athletics Massé Émanuelle Océane Laval, QC
5 Athletics Ort Jeremiah Douglas Waldie Carman, MB
6 Athletics Paul Shermar Cuba Ottawa, ON
7 Athletics Rennie Braydon Robert Mississauga, ON
8 Athletics Roche Magali Montréal, QC
9 Athletics Slater Tristan Montgomery North Bay, ON
10 Athletics Wilson Tegan Mackenzie Calgary, AB
11 Athletics Wolczyk Brittni Hope Port Coquitlam, BC
12 Beach Volleyball Macneil Jake  Raymond Georgetown, ON
13 Beach Volleyball Mcnamara Megan Norma Vancouver, BC
14 Beach Volleyball Mcnamara Nicole Carol Vancouver, BC
15 Beach Volleyball Richards Andrew David London, ON
16 Canoe-Kayak Brent Alexander William Dewdney, BC
17 Canoe-Kayak Lavoie-Parent Anne-Sophie Trois-Rivieres, QC
18 Diving Carlson Molly Jaie Thunder Bay, ON
19 Diving Gagné Philippe Montréal, QC
20 Fencing French Dylan Michael Richmond, BC
21 Fencing Zhao Jenny Kanata, ON
22 Golf Gil Taekkun Vaughan, ON
23 Golf Szeryk Madeline London, ON
24 Gymnastics Artistic Cournoyer René Repentigny, QC
25 Gymnastics Artistic Townsend Sydney Blair Conestogo, ON
26 Gymnastics Rhythmic Brand Cassandra  Grace Holsmer Toronto, ON
27 Gymnastics Rhythmic Dimov Crystal Lauren Toronto, ON
28 Gymnastics Rhythmic Klyushin Alyssa Richmond Hill, ON
29 Gymnastics Rhythmic Lozhkin Emma Toronto, ON
30 Gymnastics Rhythmic Panov Vanessa Isabel Toronto, ON
31 Hockey Gill Parmeet Brampton, ON
32 Hockey Manning William Parker Ottawa, ON
33 Hockey Mascarenhas Floyd John Mississauga, ON
34 Hockey Muldoon Braedon Nepean, ON
35 Hockey Panesar Balraj Singh Surrey, BC
36 Hockey Pereira Brandon Anthony Surrey, BC
37 Hockey Sandhu Vikramjeet Singh Vancouver, BC
38 Hockey Sidhu Harbir  S Victoria, BC
39 Hockey Sidhu Arshjit Abbotsford, BC
40 Judo Klimkait Jessica Whitby, ON
41 Judo Krieber-Gagnon Louis Montréal, QC
42 Modern Pentathlon Sayers Kali Frances Calgary, AB
43 Rowing De Groot Daniel Mattheus St. Catharines, ON
44 Rowing Filmer Caileigh Alexandra Victoria, BC
45 Rowing Werbicki Larissa Ann Saskatoon, SK
46 Rugby Anglo Moanda Regina, SK
47 Rugby Boudreault Catherine Sherbrooke, QC
48 Rugby Buisa Pamphinette Gatineau, QC
49 Rugby Darling Hannah Jory Warsaw, ON
50 Rugby Edwards-Challenger Chanelle Victoria Calgary, AB
51 Rugby Gordon Ashley Brampton, ON
52 Rugby Kerr Lauren Morgan Abbotsford, BC
53 Rugby Morrison Jenna  Rae Okotoks, AB
54 Rugby Richard Kaitlyn Victoria Milton, ON
55 Rugby Schmidt Cassidy Jane Wilcox, SK
56 Rugby Seatle Madeleine Dixie Oakville, ON
57 Rugby Williams Charity Camile Toronto, ON
58 Sailing Vittecoq Justin Montréal, QC
59 Shooting Le Sieur Audrey-Anne Trois-Rivieres, QC
60 Shooting Schulze Peter Karl Otto Calgary, AB
61 Swimming Acevedo Javier Carlos Scarborough, ON
62 Swimming Gilbert Colin Ariah George Kamloops, BC
63 Swimming Glover Mackenzie Elizabeth Winnipeg, MB
64 Swimming Hanus Danielle Francis Newmarket, ON
65 Swimming Huizinga Danika Ajax, ON
66 Swimming Mac Matthew Oakville, ON
67 Swimming Wog Kelsey Lauren Winnipeg, MB
68 Table Tennis Luo Anqi Mississauga,ON
69 Taekwondo Saint-Jean Keven Terrebonne, QC
70 Triathlon Paquet Charles Port-Cartier, QC
71 Triathlon Wagner Emily Kate Calgary, AB
72 Wrestling Gurm Arshdeep Singh Abbotsford, BC
73 Wrestling Kennett Tianna Grace Manor, SK
74 Wrestling Khehira Ramandeep Singh Abbotsford, BC
75 Wrestling Moore Alexander Robert Montréal, QC

Coaches:

Sport Family Name First Name Hometown
1 Athletics Laverty Christine Diane Calgary, AB
2 Athletics Wu Mingpu Winnipeg, MB
3 Beach Volleyball Harris Mischa Urquhart Vancouver, BC
4 Canoe-Kayak Houser Jeffrey Wayne Dartmouth, NS
5 Diving Pouliot-Deschamps Andrée St-Lambert, QC
6 Fencing Apsimon Paul Walter Ottawa, ON
7 Fencing Gantsevich Victor Richmond, BC
8 Golf Ratcliffe Robert James Bowser, BC
9 Gymnastics Artistic Tougas Jean-Sébastien L’Assomption, QC
10 Gymnastics Artistic Brokenshire Aaron Christopher New Hamburg, ON
11 Gymnastics Rhythmic Filipova Tzvetomira Toronto, ON
12 Hockey Sehmbi Inderpal  Singh Vancouver, BC
13 Hockey Sandison Scott James Mississauga, ON
14 Judo Mehmedovic Sasha Montréal, QC
15 Modern Pentathlon Rusconi Jane Elizabeth Maple Ridge, BC
16 Rowing Beedling W Paul Niagara-on-the Lake, ON
17 Rugby Agar-Newman Dana James Victoria, BC
18 Rugby Tait John Noel Mill Bay, BC
19 Shooting Nikolov Lyubomir Montréal, QC
20 Table Tennis Chen Junya Mississauga,ON
21 Taekwondo Villeneuve Alexandre Blainville, QC
22 Triathlon Rollinson Kyla Cicely Montréal, QC
23 Wrestling Moore Robert James Montréal, QC
24 Swimming Swanston Alan James Newmarket, ON
25 Wrestling Verbeek Tonya Lynn Thorold, ON

 -30-

Canadian Olympic Committee Media Office:      
Jane Almeida, Senior Manager, Media Relations
Tel: 416-324-4120 / Cell: 416-540-1788
Email: jalmeida@olympic.ca

Luc Beaudin, Coordinator, Communications and Media Relations
Cell: 514-206-6720
Email: lbeaudin@olympic.ca

This document is also available at www.olympic.ca