The schedule for Canadians in action on Day 2 of the Rio 2016 Olympic Games is listed below.

All times are in Rio local time (BRT), which is one hour ahead of Eastern Time, and subject to change. This is a preliminary schedule and will be updated as often as needed based on new developments.

Beach Volleyball

15:30 – Women – CAN vs NED – Pool Round – Sarah Pavan, Heather Bansley

22:00 – Women – ITA vs CAN – Pool Round – Jamie Broder, Kristina Valjas

00:00 – Men – LAT vs CAN – Pool Round – Chaim Schalk, Ben Saxton

TV: CBCsports.ca

Canoe/Kayak Slalom

12:30 – Men – C-1 – Heats – Cam Smedley

13:28 – Men – K-1 – Heats – Michael Tayler

TV: CBC

Diving

16:00 – Women – Synchronized 3m Springboard – Final – Jennifer Abel, Pamela Ware

TV: CBCsports.ca

Equestrian

10:00 –  Mixed – Individual/Team Eventing – Dressage Day 2 – Rebecca Howard, Colleen Loach, Kathryn Robinson, Jessica Phoenix

TV: CBCsports.ca

Fencing

9:00 – Men – Individual Foil – Maximilien Van Haaster

TV: CBCsports.ca

Gymnastics – Artistic

17:30 – Women – Qualification – Ellie Black, Isabela Onyshko, Brittany Rogers, Shallon Olsen, Rose-Kaying Woo

TV: CBCsports.ca

Judo

10:00 – Women – 52kg – Ecaterina Guica

10:00 – Men – 66kg – Antoine Bouchard

TV: CBCsports.ca

Road Cycling

12:15 – Women – Road Race – Final – Karol-Ann Canuel, Leah Kirchmann, Tara Whitten

TV: CBCsports.ca

Rowing

All Day 2 Rowing events have been reschedule for Day 3 due to extreme winds.

10:00 –  Men – Lightweight Four – Repechage – Nicolas Pratt, Maxwell Lattimer, Brendan Hodge, Eric Woelfl

10:10 – Women – Pair – Heats – Jennifer Martins, Nicole Hare

11:10 – Women – Lightweight Double Sculls – Heats – Lindsay Jennerich, Patricia Obee

12:10 – Men – Four – Heats – Conlin McCabe, Will Crothers, Tim Schrijver, Kai Langerfeld

TV: CBC

Rugby

12:30 – Women – CAN vs GBR – Pool Round

16:30 – Women – CAN vs FRANCE – Quarterfinals

TV: CBCsports.ca

Shooting

9:00 –  Women – 10m Air Pistol – Lynda Kiejko

9:00 – Women – Trap – Cynthia Meyer

TV: CBCsports.ca

Swimming

13:02 – Women – 100m Backstroke – Heats – Kylie Masse, Dominique Bouchard

13:51 – Women – 100m Breaststroke – Heats – Rachel Nicol, Kierra Smith

14:11 – Men – 100m Backstroke – Heats – Javier Acevedo

14:28 – Women – 400m Freestyle – Heats – Emily Overholt, Brittany MacLean

14:54 – Men – 4x100m Freestyle Relay – Heats

22:03 – Women 100m Butterfly Final – Penny Oleksiak

22:29 – Women 100m Breaststroke Semifinals – Rachel Nicol

23:01- Women 400m Freestyle Final – Brittany MacLean

23:36- Women 100m Backstroke Semifinals – Dominique Bouchard, Kylie Masse

23:52- Men 4x100m Freestyle Relay Final – Canada

TV: CBCsports.ca

Table Tennis

11:00 – Men – Singles – Round 2 – Eugene Wang

TV: CBCsports.ca

Tennis

TBD – Women – Doubles – 1st Round – Eugenie Bouchard, Gaby Dabrowksi

TBD: Men – Doubles – 1st Round – Daniel Nestor, Vasek Pospisil

TV: Sportsnet ONE

Volleyball

17:00 – Men – USA vs CAN – Preliminary

TV: TSN, CBC (following Women’s Rugby)